Ваша Високоповажносте!
Вельмишановний пане Президенте!
Цього року ми відзначатимемо 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Ця визначна дата буде святкуватися в Україні, як на церковному, так і на державному рівні. Прийняття християнства справило визначальний вплив на історичний шлях, формування державності і культури нашого народу. У цей ювілейний рік ми пропонуємо замислитися над подальшим вдосконаленням взаємин між Церквою і Українською державою. Направляємо Вам наші пропозиції щодо вирішення актуальних питань державно-церковної взаємодії в сучасній Україні.
1. Українська Православна Церква вже багато років просить надати релігійним об’єднанням можливість набувати статус юридичної особи. Згідно закону України «Про свободу совісті і релігійні організації» статус юридичної особи можуть мати лише релігійні громади, управління, центри, монастирі, братства тощо. Однак, релігійні об’єднання отримати такий статус не можуть. Тому і Українська Православна Церква як релігійне об’єднання не є сьогодні юридичною особою.
Ще раз звертаємося до Вас, як до глави держави, з проханням посприяти внесенню відповідних змін у законодавство, щоб релігійні об’єднання отримали право набувати статус непідприємницьких юридичних осіб. Це дозволить нашій Церкві значно вдосконалити соціальну, благодійну, культурно-просвітницьку та іншу суспільно корисну діяльність.
Ми вважаємо, що держава має залишити за релігійними об’єднаннями право набувати чи не набувати статус юридичної особи, згідно з їх внутрішніми настановами, традиціями та переконаннями. Наша Церква готова надати керівництву держави свої конкретні пропозиції щодо відповідних змін до закону України «Про свободу совісті і релігійні організації».
2. Існує низка проблем, які заважають повноцінній співпраці Церкви і держави в галузі освіти. Так, до сих пір не вирішено питання визнання державою дипломів і наукових ступенів випускників вищих духовних навчальних закладів. Студенти і викладачі цих навчальних закладів сьогодні обмежені в правах у порівнянні зі студентами та викладачами світських університетів. Релігійні організації не мають права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів різного рівня, в той час як таким правом користуються громадські організації і навіть приватні особи. Необхідність закріпити за релігійними організаціями право на заснування загальноосвітніх навчальних закладів була чітко підкреслена у 2011 році у Щорічному Посланні Президента України «Модернізація України – наш стратегічний вибір». Однак це питання все ще залишається невирішеним.
Таке обмеження релігійних організацій в правах в освітній сфері є прикрим наслідком доби державного атеїзму, коли Церква була штучно вилучена з суспільного життя.
Українська Православна Церква вважає, що у процесі реформування законодавства щодо вищої освіти необхідно створити механізм державного ліцензування і акредитації духовних навчальних закладів та захисту соціальних прав їх студентів, випускників і викладачів. Також ми висловлюємо підтримку проекту Закону «Про внесення змін до деяких законів України (щодо права релігійних організацій засновувати навчальні заклади)» (№ 2051), який внесено до Верховної Ради України народним депутатом Ю. Р. Мирошниченко.
3. Далеким від завершення є процес повернення Церкві відібраного у неї богоборчою владою майна. Вирішення цього питання є моральним обов’язком держави. Крім того, повернення церковного майна є одним з міжнародних зобов’язань України. Ми розуміємо всю складність цієї проблеми і тому не наполягаємо на негайному поверненні усього, що колись належало Церкві. Українська Православна Церква вважає за необхідне вдосконалити механізм повернення колишньої церковної власності.
Але поки це питання остаточно не вирішено, ми просимо ввести мораторій, заборонити приватизацію колишнього майна релігійних організацій, яке нині перебуває у державній і комунальній власності, з метою збереження того, що з часом має бути повернуто Церкві, аби колишнє церковне майно не стало набутком приватних осіб.
4. Сучасний світ ставить перед нами нові виклики, відповіді на які Церква і держава мають шукати спільно. Сьогодні ми маємо прикласти максимум зусиль до подолання в нашому суспільстві жорстокості і насильства, пияцтва і наркоманії, розпусти і вседозволеності. Ми маємо бути єдиними у захисті традиційних моральних цінностей нашого народу.
Українська Православна Церква позитивно оцінює діяльність Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі щодо недопущення поширення в інформаційному просторі України розпусти, насильства і жорстокості. Однак 31 січня 2013 року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради проект Закону «Про внесення змін до Закону України “Про захист суспільної моралі” (щодо державного нагляду)» (№ 2142), який передбачає ліквідацію зазначеної Комісії. Вважаємо прийняття цього закону недоцільним.
Щиро сподіваємося на розвиток співпраці між Українською Православною Церквою та Українською державою у служінні нашому народу, а також на те, що наші пропозиції і прохання будуть почуті і враховані в процесі законодавчого забезпечення подальшої гармонізації державно-церковних відносин в Україні.
Прикликаємо на Ваші труди Боже благословення.
Від імені членів Священного Синоду Української Православної Церкви,